Brüt Beton Sıva Derzli

Sizlere bu yazımızda brüt beton sıva derzli uygulaması hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İlk olarak bu kavramın ne anlama geldiğim ile başlayalım. Bu kavram gerçekte beton olmayan ancak beton havası katan bir sıvayı ifade etmektedir. Sıva malası ile uygulanan bu madde ile dekoratif olarak çok güzel bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra sadece dekoratif olarak da değil aynı zamanda binanızın ömrüne katkı sunması açısından da brüt beton görünümlü sıva sıklıkla tercih edilmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Brüt beton görünümlü sıva bina içerisindeki hava ile dışarısındaki hava arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Bu kapsamda dışarıda bulunan nemin içeriye geçmesi engellenmektedir. Bununla birlikte içerideki nem dışarıya çıkarak binanın hava alması sağlanmaktadır. Bu da binanın ömrüne ciddi manada katkı sunmaktadır.

Bir diğer özellik ise dekoratif kullanımı ile ilgilidir. Evinizin bazı duvarlarına, iç dış fark etmeksizin beton havası ve görünümü katmak istiyorsanız sizler için bu uygulama son derece pratik ve hesaplı olacaktır.

Üçüncü olarak belirtmek gerekir ki bu uygulamada kullanılan malzemelerin insan ve bina sağlığına hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu sebeple gönül rahatlığıyla kullanmak mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra suya da dayanıklı olması kabarıklığa, döküntülere ve küf oluşumuna karşı da dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bu da sürekli olarak inşaat işleri ile uğraşılmasının önüne geçecektir.

Son olarak yukarıda dekoratif özelliğine değinmiş olsak da renklendirilme konusuna da değinmek gerekmektedir. Esasında renksiz olarak uygulanan bu yöntem daha sonradan boya ustaları ile renklendirilebilir. Bu sayede zevkinize uygun bir tasarımın ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Üstelik son derece hesaplı olması da insanları bu uygulamaya yöneltmektedir.

Nereye Nasıl Uygulanır?

Bu yöntem eskimiş duvar yüzeylerine yeni bir görünüm katmak için uygulanmaktadır. Bu kapsamda kabarmış, çatlamış ve dökülmüş duvar yüzeyleri bu yöntemin uygulanması için son derece ideal yüzeylerdir. Peki bu yöntem nasıl uygulanmaktadır?

İlk olarak uygulanacak olan yüzeyin temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için kabarmış olan yerlerin zımparalanması ve pürüzsüz düz bir yüzeyin elde edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise yüzeyin yıkanması gerekmektedir. Yıkama işlemi ise su ile sodanın karışımından oluşan bir çözelti ile yapılmalıdır.

Duvar yüzeyinin su izolasyonun tam bir şekilde yapıldığından emin olunmalıdır. Yıkama işlemi gerçekleştirildikten sonra bir müddet kuruması beklenmeli ve ardından da yüzey yeniden kontrol edilmelidir. Bu kontrol esnasında eğer düz olmayan noktalar var ise buraların düzleştirilmesi gerekmektedir. düzleştirme işlemi de tamamlandıktan sonra astar çekilmelidir. Bu astar uygulamasının ise iki katlı olması ideal olanıdır.

Tüm bu aşamalar bitirildikten sonra ise artık brüt beton görünümlü sıva uygulamasına geçilebilir. Burada elde edilen ve duvara uygulanacak karışımın homojen olması son derece önem arz etmektedir. böylelikle duvarda tekdüze bir görünüm elde edilebilecektir.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilecekler

Uygulama bittikten sonra uygulanan alanın su ile temas etmemesi sağlanmalıdır. Eğer dış mekanlara yapılmış ise bu durumda da gerekli tedbirler alınmalıdır. Bununla birlikte uygulama yapıldıktan sonra ortam sıcaklığının minimum 5 derece olması gerekmektedir. En ideal sıcaklık oda sıcaklığı olmasına rağmen 5-35 derece sıcaklık aralığı da uygundur.

Uygulama esnasında kendi sağlığınıza da dikkat etmeyi unutmayınız. Bu sebeple gözünüze, ağzınıza veya cildinize bu sıvanın temas etmesinden kaçınınız. Tüm bunları dikkatli bir şekilde uyguladıktan sonra brüt beton görünümlü duvar uygulamanız başarı ile sonuçlandırılmış olacaktır. Daha sonradan dilerseniz renklendirme işlemlerine de girişip farklı tasarımlar elde edebilirsiniz.