Betonart Dekoratif Sıva

Betonart dekoratif sıva uygulamaları, özellikle dekorasyon amaçlı olarak tercih edilmektedir. Mekan açısından sınırlama yapmak pek doğru bir bakış açısı olmamakla beraber betonart dekor sıvalar farklı açılardan kullanım avantajı sağlar. Özellikle son 15-20 yıl içerisinde yaygın kullanımı görülebilir.

Neden Kullanılır?

Kullanım nedeni kişi ve kurumsal beklentilere göre değişebilir. Örneğin sade görünümden hoşlanan bir kişi için ev duvarları hem dekoratif özellikli hem de sade olduğu için bu şekilde sıvayla kaplanabilir. S yani sıvanın dekoratif hali olarak da değerlendirilebilecek bu ürünler çok yönlü düşünülebilir. Kurumsal açıdan da belirlenen kimliğe göre artı sağladığından bunu kullanabilir. Ekonomik olması vs. gibi detaylar da cezp edici olabilecektir.

Teknik Avantajlar

Betonart dekoratif sıvalar teknik açıdan kullanım artıları sağlar. Nem ve su açısından avantajlı ölçülere sahiptir. Uygulama sırasında pürüz olmadığı ve doğru şekilde ayarlandığında uzun süre sorunsuz dekorasyon sağlar.  Dekoratif sıvalar dış cephelerde kullanıldığında içeriye geçen çevresel koşulları kontrol altına alır. Bu da bir mekânın çevresel özelliklerinin avantajlı olması demektir. Aşırı soğuk, tam tersine çok sıcak havalarda ya da yoğun güneş ışınlarında kabarma ve çatlama yapmayacaktır. Ayrıca ürün koku yapmaz ve insan sağlığına da herhangi bir zarar vermez. Sürülürken malanın kullanım özelliklerine göre çizgiler yatay ya da çizgili olarak şekillenebilir. Ayrıca eski boyalı yüzeylere yenlik amaçlı kullanılabilir.

Hangi Renklerde Kullanılabilir?

Dekoratif sıvalarda renk açısından sınırsız çeşit vardır. Sarı, kırmızı, beyaz, krem rengi gibi birçok renk tonu değerlendirilebilir. Ancak beton görünümlü dekoratif sıva söz konusu olduğundan daha sade renklere geçiş görülecektir. Yani aslında ürünün kendi özelliğinden kaynaklanan bir renk durumu söz konusudur. Beton görünümün sıvayla buluşan ve dekoratif özellik kazanan hali gibi de düşünülebilir.

Ev İçlerinde Dekoratif Sıvalar

Betonart dekoratif sıva çeşitleri özellikle evlerde son yıllarda daha fazla tercih e4dilmeye başlanmıştır. Bunun nedeni minimal dekorasyonun daha popüler hale gelmesidir. Yani eskiden olduğu gibi karmaşık ve çok gösterişli eşyalardan oluşan iç mekânlar yerine daha hafif renkler, sade tonlar ve doğal, organik görünümlü duvar renkleri hâkimiyetini artırmaktadır.  Eşyaların azaltılması ve süsten uzaklaştırılması aslında bakış açısındaki değişimin de bir yansıması olarak görülebilir. Yaşadığımız dönem devamlı uyaran, reklam ve satışın olduğu, durmadan ürünlerin gözümüzün içine kadar sokulduğu bir dönem olduğundan yaşam tarzı olarak dinlendirmeye yönelim ihtiyaç olarak eşyalarda kendini bulmuştur.  Elbette hala gösterişli malzemelerden hoşlananların varlığı devam etmektedir ama köklü bir değişiklikle sadeliği benimseyenler de giderek artmaktadır. En azından yaşam alanında dinlendirici, enerji sağlayıcı eşyalara ihtiyaç duyulur.

Dekorasyon ve Mağazacılık Açısından Sıvalar

Mağazacılık açısından sıvalar değerlendirildiğinde ürünün öne çıkmasına yardım ettiğinden bahsedilebilir. Bir ürün karmaşık bir mağaza iç dekorasyonunda ortaya çıkmayacak ve arada kaynayacaktır. Zemin ve şekil ilişki açısından zemin sade olduğunda öne çıkan şekiller de ürünler olur. Yani bir mağaza ne kadar fazla satış yapmak istiyorsa ürünle bağlantıların kurulmasını o kadar iyi sağlamak durumundadır. Betonart dekoratif sıvalar da ürünlerin öne çıkmasını sağlayacak özel bir zemin yaratacaktır.

Betonart Dekoratif Sıva Fiyatları

Betonart dekoratif sıva fiyatları değişken özelliklere sahiptir. Bunun nedeni malzeme özellikleri açısından farklılıkların olabilmesi, ayrıca ürünü satan firmanın fiyat ve malzeme politikaları etkili olacaktır. Ayrıca kaç kg üründen bahsediliyorsa yine fiyat farkı görülebilir. Ancak genel bir fikir vermesi açısından 25kg bir betonart dekoratif sıvanın maliyetleri firmalara göre farklılık gösterebilir.