Duvar beton kaplama sıva ;

Duvar kaplama ve sıva;  ev, ofis, cafe gibi farklı ortamlarda dekorasyon amacıyla görüntü güzelliğine katkıda olmak amacıyla yapıldığı düşünülse ev ve duvarlar içinde yararları bulunmaktadır. Dekorasyon denilince akla sadece mobilyalar ya da dekoratif materyaller gelmemelidir. Duvarların dekorasyondaki etkisi büyüktür ve sadece renklendirme ya da badana işlemi dışında günümüzde, duvar kaplama çeşitleri sayesinde istenilen görüntü ve modelde tasarımlar yapmak mümkündür.

Duvar kaplama panelleri denilince bütün ev üzerinde değişiklik yapılması aklınıza gelmemelidir. Sadece bir oda da tek duvar üzerinde istenilen değişiklik yapılabileceği gibi, diğer odalar da belli bölümlerde küçük değişiklikler yapılabilir ya da aynı bırakılabilir.

Duvar Kaplama İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Duvar kaplama yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus; duvarların incelenmesidir. Çünkü duvar kaplama yapılabilmesi için duvarın pürüzsüz olması gerekir. Duvarların pürüzsüz hale getirilmesi için de sıva uygula işlemi yapılmalıdır. Duvarlarda yarık ve ya çatlak gibi pürüzler mevcut ise alçı ile yapılan sıva, duvar üzerinde girinti ve çıkıntılar mevcut ise zımparalama ve sıva yapılarak kolayca pürüzler giderilebilir.

Duvarların pürüzlerin giderilmesindeki amaç,  panellerin duvar ile birebir örtüşmesini sağlamaktır. Aynı zamanda duvar,  kuru ve temiz olmalıdır.

Duvar kaplama ve sıva işlemleri ile hem dekoratif bir görüntü sağlanırken nem, ısı ve ses yalıtımı sağlanarak duvarların dayanıklılığı da arttırılmış olur.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Duvar kaplama çeşitleri sadece iç mekânlar da değil, dış cephelerde de rahatlıkla kullanılabilir. Günümüzde mimari de kullanılan duvar kaplama çeşitlerini genel anlamda üç çeşit olarak sınıflandırılmıştır.

  • Taş duvar kaplamaları, daha çok ofis ve iş merkezi gibi mekanların iç ve dış mekan dekorasyonunda kullanılır. Tercihe göre evlerde de belli bir alanda kullanımı ortama estetik bir görüntü katar. Taş, tuğla, patlatma ve esnek taş, resimli traverten mozaik gibi farklı çeşitleri olan taş duvar kaplamaları ile ortama estetik ve farklı bir hava verilebilir.
  • Köpük duvar kaplama, görüntü olarak taş kaplamalara benzemekle beraber hem iç mekan hem de dış mekanda rahatlıkla uygulanabilir.
  • Dekoratif duvar paneli, dekoratif paneller sayesinde çok fazla alternatife sahip bir duvar kaplama çeşididir. 3D duvar panellerinden ahşap görünümlü panellerine kadar çok farklı tasarımlar yapılabilir. Şuan en çok tercih edilen duvar kaplama çeşididir; hem fiyat olarak uygun olması hem de tasarım çeşitliliği yanında nem yalıtımına sahip olması özelliği ile  ısı tasarrufu sağlayarak mevsimsel değişikliklere de uyum sağlama özellikleri tercih edilmesinde etkin olan özellikleridir. 

Sıva Çeşitleri

Sıva yapılarak duvarlardaki pürüzler giderilirken, duvarların dayanıklılığı da artırılmış olur. Sıva uygulamalarında iki çeşit sıva çeşidi kullanılır. Bunlardan biri alçı ile yapıldığı için alçı sıva, diğeri ise harç ile yapıldığı için harç sıva adı verilir.Harç ile yapılan sıvalarda kullanılan malzeme açısından farklı olan kaba sıva, ince sıva ve serpme sıva işlemi uygulanır. Serpme işlemi, duvara yapılan kara sıvanın duvarda rahat tutunabilmesi için yapılır. İnce sıva, kaba sıva yapılmasından sonra kaba sıva yüzeyi iyice ıslatılarak vurulur. Sıva hazırlamak kolay gibi görünse de buradaki en önemli püf nokta; harç yapımında kullanılacak malzemelerin, oranlarının doğru olarak ayarlanabilmesidir.

Duvar kaplama ve sıva hakkında gerekli araştırma yapılıp, evinize uygun olan duvar kaplama seçimi yapılıp; duvarlardaki yüzey pürüzleri giderilerek,  hem yalıtımlar sayesinde tasarruf yapılarak aile bütçesine katkı sağlanılırken hem de evinizde estetik ve şık bir görünüm sağlayabilirsiniz.